Широкий вибір підлогових покриттів у будь-якому будівельному магазині дозволяє споживачеві вирішувати найрізноманітніші технічні та експлуатаційні завдання. У цій статті хотілося б приділити увагу далеко не найдешевший варіант, в основі якого лежить натуральна пробка. Детально будуть розглянуті їхні основні види, структура, характеристики та особливості монтажу.


Широкий вибір підлогових покриттів в будь-якому будівельному магазині дозволяє споживачеві вирішувати найрізноманітніші технічні та експлуатаційні завдання. У цій статті хотілося б приділити увагу далеко не найдешевший варіант, в основі якого лежить натуральна пробка. Докладно будуть розглянуті їх основні види, структура, характеристики та особливості монтажу.
 

Класифікація

Пробка, як сировина для виготовлення покриттів для підлоги, так само як і готовий продукт, відрізняється універсальністю в плані проведення оздоблювальних робіт. Справа в тому, що будь-який з доступних на полицях магазинів варіантів з однаковим успіхом може бути використаний для укладання на підлозі, стінах або стелях. І це при тому, що фінішні пробкові покриття (без урахування технічних, типу або агломерату  випускаються лише у двох форм-факторах:

Очевидно, що перший варіант має багато спільного з класичним ламінатом, насамперед, за своєю структурою та способом монтажу. Такі “дошки” використовують для облаштування про плаваючих підлог. Другий варіант призначений для фіксованого укладання за допомогою спеціального клею, що в порівнянні з попереднім значно розширює область його застосування. А тепер розглянемо кожну з категорій докладніше.

Пробковий ламінат

Як уже обговорювалося вище, своєю назвою цей форм-фактор підлогового покриття із пробки завдячує своїй формі та структурі. Вона багато в чому повторює однойменний продукт на базі HDF-плит із замковими торцями. У геометричному плані є витягнутий прямокутник стандартними розмірами 905х295 мм (залежно від виробника можуть бути й інші значення). Товщина дошки знаходиться в межах 8,5-11,5 мм і залежить від розміру окремих її компонентів, а також класу покриття.

Складається корковий ламінат з наступних функціональних шарів:

 • Базовий. Ніщо інше, як HDF різної товщини (залежно від класу покриття). У процесі її пресування на торцях формуються відповідні один одному за геометрією виступи та западини – замки. Таке рішення дозволяє при стикуванні сусідніх плит забезпечити надійну фіксацію та, як наслідок, значно скоротити терміни виконання монтажних робіт;
 •  Стабілізуючий. Це найнижчий, донний шар плити. Перелік основних його завдань включає забезпечення механічного захисту бази з HDF під час контакту з чорновою підлогою. Як і у звичному ламінаті, стабілізуючий шар може складатися з одного або двох підшарів загальною товщиною від 1 до 2 мм. Як сировина використовується тонка коркова підкладка (агломерат), яка формується шляхом пресування дрібної крихти під високим тиском та температурою. Враховуючи структуру та властивості цього матеріалу (про що йтиметься далі), перелік функцій стабілізуючого шару може бути розширений тепло-, звукоізоляційними та амортизуючими;
 •  Декоративний. Є шаром, який геометрично знаходиться над HDF базою. Виходячи з назви, його основним завданням є повідомлення готового покриття візуально-декоративного ефекту. Як сировина для виготовлення також використовується натуральна пробка, але структура може відрізнятися залежно від цінової категорії та колекції. Як еталонний варіант зазвичай використовують пробковий шпон або альтернативу у вигляді комбінації пресованої пробки та крафт-паперу з будь-якою завгодною текстурою;
 •  Захисний. Як і в звичайному ламінаті, є покриттям з прозорого акрилового лаку. Як правило, наноситься в 5-7 шарів та буває різної товщини. Остання, до речі, забезпечує різний рівень механічного захисту (зносостійкості, довговічності) та є основним критерієм для поділу пробкового ламінату на експлуатаційні класи.


Всі покриття цього типу використовуються для укладання так званих плаваючих покриттів, які до чорнової підлоги не фіксуються. Залежно від категорії приміщення або обсягів механічного навантаження на підлогу, всі плити пробкового ламінату ділять на класи, з 31 по 33. Відповідно, 31 клас Ідеальний для домашнього використання. – для комерційного, а 33 – для виробничих та інших приміщень з великим навантаженням та прохідністю.
 

Пробкові плити

На відміну від попереднього виду покриття не містить у своєму складі пресовану HDF серцевину. Структурно в ній виділяють три основні шари:

На відміну від попереднього виду покриття не містить у своєму складі пресовану HDF серцевину. Структурно в ній виділяють три основні шари:

 • Базовий. Цю роль замість HDF плити грає коркова підкладка завтовшки 2-5 мм (залежно від класу зносостійкості);
 •  Декоративний. Як і в попередньому варіанті, тут виробник на свій розсуд може використовувати пробковий шпон.технічну пробку, крафт-папір з текстурним нанесенням тощо;
 •  Захисний. Покриття із прозорого лаку, товщина та кількість шарів якого залежить від класу покриття.

Потрібно відзначити, що на відміну від коркового ламінату, плити для підлоги можуть зовсім не мати захисного покриття. Щоб розширити ціновий діапазон, виробники вдаються до наступних рішень:
 

 • Плита з повноцінним лаковим покриттям. У цьому випадку над декоративним шаром шпону знаходиться, як і належить, 5-7 шарів лаку. Такі плити досить просто приклеїти до чорнової підлоги;
 •  Плита з предлакуванням. Такий варіант передбачає наявність лише одного шару лакового покриття. Після укладання, як наслідок, доводиться наносити ще кілька шарів для забезпечення повноцінного захисту;
 •  Плита шліфована. У таких плитах лакове покриття відсутнє зовсім. Отже, після укладання також потрібно його нанесення до 5-7 шарів.


На відміну від ламінату, клейові пробкові плити мають не настільки асиметричні розміри в плані. Ходовими габаритами вважаються 300х300, 400х400, 300х600, 200х400 тощо. Товщина відповідно до класу (31 або 33) становить від 3 до 7 мм.

Останнім і, мабуть, найбільш серйозною відмінністю від ламінату можна вважати спосіб укладання на клей. Плити жорстко фіксуються на чорній поверхні, а фінішне покриття лаком надійно захищає від деструктивного впливу, зокрема, вологи. Як наслідок, клейові покриття без обмежень можна використовувати і на кухні, і у ванній, куди ламінату з очевидних міркувань дорога закрита.

Причини популярності

Якщо порівнювати коркові замкові та клейові покриття з аналогами, то їх вартість виходить вищою, іноді в 1,5-2 рази. Проте, зниження споживчого інтересу це впливає і очевидною причиною цьому є експлуатаційні властивості покриття. Вони, у свою чергу, безпосередньо залежать від характеристик базового матеріалу. пробки. Ключову роль тут відіграють два фактори:

 • Масове та об'ємне співвідношення компонентів, а саме, суберину (понад 40%), полісахаридів (до 12%), танінів (до 8%), цероїдів (до 5%) та лігніну;
 •  Структура губки, при якій коркова крихта складається з величезної кількості повідомлених між собою пір, заповнених повітрям.

Така комбінація повідомляє вже готове покриття масу корисних експлуатаційних переваг. Наприклад, пориста структура з повітряним прошарком забезпечує чудові тепло-, звукоізоляційні та амортизуючі властивості. Такою підлогою комфортно ходити босоніж навіть у морозну погоду. Крім того, на ньому не накопичується пил, статична електрика, бактерії, що автоматично робить його ідеальним варіантом для алергіків.

Технологія укладання замкових покриттів

Як і в будь-якому іншому випадку весь перелік робіт тут можна і потрібно розділити на два етапи: підготовчий і фінішний. Основним завданням першого вважається підготовка основи та забезпечення необхідних для подальшого укладання покриття характеристик. Можна виділити ключові моменти:
 

 • По-перше, поверхня чорнової підлоги повинна бути максимально рівною, незалежно від її типу (бетонна, дощата, фанерна тощо). Не дивлячись на те, що пробка має гарну еластичність, HDF база робить всю дошку досить жорсткою. Це означає, що очевидні нерівності основи при укладанні та подальшій експлуатації можуть спровокувати пошкодження або самої дошки, або найвразливішого місця – замкового з'єднання;
 •  По-друге, з тієї ж причини, поверхня основи повинна бути очищена від будь-якого будівельного сміття та пилу;
 •  По-третє, вологість, особливо бетонної підлоги, повинна бути не більше 2%. В іншому випадку вона легко вбирається порами, що призводить до набухання дошки або її окремих шарів;
 • По-четверте, перед початком робіт потрібно дати ламінату з пробки > акліматизуватися. Цей процес полягає в тому, щоб розпакувати дошки і дати їм можливість полежати так при кімнатній температурі і вологості близько двох діб. Справа в тому, що пробка, як натуральний матеріал, частина деревини може вільно розширюватися або стискатися. Це може призвести до деформації швів або самих дощок.

Що стосується безпосередньо укладання, то тут абсолютно застосовні всі ті рекомендації, що використовуються і для звичайного ламінату:
 

 • Розташування дощок суміжних рядів має бути зміщеним. Тобто торці поруч розташованих дощок повинні відстояти один від одного як мінімум на 20 см. Найчастіше вдаються до зміщення, що дорівнює половині довжини дошки, хоча це і не догма і в кінцевому рахунку дозволяє отримати нестандартний цікавий малюнок підлоги;
 •  Під ламінат рекомендується укладати підкладку, у тому числі з рулонної технічної пробки. Цей момент актуальний особливо на бетонних основах. Якщо чорнову підлогу буде викладено з фанери або OSB-плит, деякі фахівці допускають відсутність підкладки;
 •  Зазор по периметру кімнати повинен становити не менше 8-10 мм, щоб забезпечити природне температурне розширення дощок. Для його гарантування на етапі укладання можна використовувати стандартний інструмент та комплектуючі для ламінату.

 

Технологія укладання клейових покриттів

Монтаж плиткової підлогової пробки також можна розділити на кілька ключових етапів:
 

 • Підготовка основи;
 •  Укладання плит на клей;
 •  Фінішне оздоблення лаком.


Завдання підготовчого етапу для цього типу покриття такі самі, як і у випадку з ламінатом. Підвищені вимоги пред'являються до рельєфу поверхні, його чистоти та, головне, вологості. Справа в тому, що плити укладаються без проміжної підкладки, тобто безпосередньо контактують із чорновою підлогою. Як наслідок, вся зайва волога безпосередньо ними вбиратиметься, призводячи до місцевого спучування. Ця вимога, як уже зазначалося, більшою мірою відноситься до бетонних основ, наприклад, наливних стяжок, якими вирівнюють поверхню.

Перед укладанням плит їм також потрібно дати час акліматизуватися в приміщенні протягом двох діб. Під час укладання температура повітря повинна бути не менше 18 градусів, а вологість –; не більше 40-65%. Технологія монтажу помітно відрізняється від ламінату, тому слід акцентувати увагу на ключових її моментах:
 

 • Укладання плит ведеться не від краю кімнати, а від її центру. Для визначення попередньо проводиться розмітка. Правильна орієнтація першої плитки відіграє найважливішу роль у збереженні геометрії всієї статі;
 •  Орієнтація сусідніх плит не обов'язково має бути шаховою. Допускаються різні компонувальні рішення, хоча базовий варіант забезпечує найкраще візуальне приховування стиків;
 •  Кожна плита має свій оригінальний малюнок, тому має сенс спочатку розкласти їх на поверхні “всуху”, щоб прикинути загальну картину та змінити компонування;
 •  Для роботи з пробкою необхідно використовувати спеціальний клей, який, як правило, можна придбати там же, де й самі плити. Залежно від типу (контактний, безконтактний), його потрібно наносити або на одну або на обидві контактні поверхні (підлога та плита);
 •  Більшість видів клею  є швидковисихаючими, а це означає, що працювати доводиться швидко і з ювелірною точністю, адже часу на виправлення помилок у розкладці мало;
 •  Після укладання всіх плит та схоплювання клею, необхідно поетапно нанести на поверхню плит  лакове покриття. Кількість шарів залежить від типу пробкових плит і категорії приміщення.