Кількість
|
Вартість
|
||
|
Корок: все, що важливо знати при купівлі настінного короку
Вибираючи оздоблювальні покриття для стін, доводиться вирішувати безліч завдань. Доводиться оцінювати різні варіанти щодо експлуатаційних характеристик, дизайну і походження. Коркові панелі, будучи одним з небагатьох натуральних матеріалів, мають масу позитивних властивостей і заслуговують на належну увагу споживачів.
Класифікація
Термін “настінний корок” є збірний та поєднує цілу групу оздоблювальних матеріалів, базовою сировиною для виготовлення яких служить кора. Для таких цілей підходить лише ті один-два види дуба, які ростуть на Середземноморському узбережжі. Більшість насаджень знаходиться на Піренейському півострові, особливо в Португалії. Тут знаходяться виробничі потужності однієї з найбільш відомих компаній, що виробляють пробкові покриття. Amorim.
Можна впевнено сказати, що це справжній сімейний бізнес, оскільки на заготівлі сировини зайняті цілі сімейні династії. Справа в тому, що ldquo;урожайrdquo; з одного дерева можна збирати в середньому кожні 10 років протягом 100-120 років. Відокремлена від ствола кора відправляється на завод, де проходить свій технологічний цикл (сортування, сушіння, різання, відбраковування тощо). Залишок, який неможливо використовувати для виробництва винних пробок, подрібнюють та відправляють під прес. Отримані в результаті плити є основою виготовлення всіх без винятку технічних і оздоблювальних покриттів.
Так ось, для монтажу на стіну є придатними практично всі коркові матеріали, навіть ті, які спочатку вважаються “підлоговими”. Коркові панелі (прямокутні листи різної товщини) можна розділити на два види:
1. Одно- та багатошаровий клейовий корок. Прямокутні плити товщиною 3 мм та габаритами, найчастіше, 300х600 мм. Окремі варіанти можуть окрім основної кулі містити зовнішній декоративний із тонкого шпону або паперу з текстурним малюнком. На лицьовій стороні такі панелі мають попередньо нанесене захисне покриття (акриловий лак, віск);
2. Кора. Також прямокутні плити, габаритні розміри яких найчастіше мають співвідношення 600х300 або 915х610 мм. Товщина їх залежно від серії становить від 15 до 30 мм. Свою назву отримали тому, що в процесі виготовлення пресуються не з дрібної коркової крихти, а з більших шматків кори.
Обидва варіанти без винятків фіксуються на стіні за допомогою спеціального клею. Подібний склад використовується і для покриття для підлоги, а значить, вимоги до монтажу і попередньої підготовки поверхонь – аналогічні.
Що важливо враховувати під час вибору?
Ті, хто хоч трохи знайомий із корковими панелями, розуміють, що це довговічний, екологічно чистий матеріал, що має масу позитивних властивостей. Але все це пощастить відчути лише в тому випадку, якщо повною мірою дотриматися всіх рекомендацій виробника з монтажу та догляду. Перш ніж зробити остаточний вибір, споживач повинен усвідомити і ретельно проаналізувати наступні моменти:
-
Експлуатаційні характеристики покриття;
-
Особливості монтажу та догляду;
-
Вартість.
Звичайно, купуючи коркові плити у магазині, потрібно також звернути увагу на їхній стан. Наявність очевидних тріщин і сколів може завдати неприємностей ще в процесі монтажу.
Характеристики
Якщо розглядати коркові панелі під мікроскопом, то з певною часткою подиву можна дійти висновку, що вони нагадують губку чи бджолині стільники. За даними досліджень, 1 см. куб. може міститися до 40 млн. таких пір. Простір між еластичними стінками осередків заповнений сумішшю повітря та ароматичних речовин.
Все це разом із високим вмістом суберину, лігніну, танінів повідомляють пробці прекрасні еластичність, тепло- та звукоізолюючі властивості, антистатичність, гіпоалергенність, негорючість. Крім того, цей матеріал має практично необмежену довговічність і при необхідності може бути заново перероблений.
Особливості монтажу
Як вже обговорювалося вище, і тонкі еластичні панелі, і товстіші, іменовані “корою”, фіксуються на стіні виключно за допомогою клею. Для роботи з пробкою використовуються спеціальні склади, які прийнято ділити на групи за способом нанесення та швидкості затвердіння.
Клеї бувають контактними та універсальними. У першому випадку склад наносять на обидві поверхні (стіну та панель), а в другому – лише одну. За швидкістю затвердіння клей може бути реактивним і швидковисихаючим (неопреновий, водно-дисперсійний). Склади першого типу не містять шкідливих аерозолів, безпечні для здоров'я, але час повного схоплювання у них досягає двох діб. Неопренові та водно-дисперсійні клеї сохнуть протягом 15-20 хвилин і, як правило, вимагають попереднього змішування з розчинником (іде в комплекті).
Головне в процесі монтажу – правильно підготувати основу. На цьому етапі потрібно вирішити дві основні завдання: забезпечити рівну поверхню та вологість не більше 2%. Перша вимога обумовлена тим, що будь-які нерівності будуть видно завдяки еластичності панелей, або, навпаки, можуть спровокувати їхню деформацію. Вимоги до вологості пред'являються, оскільки все “зайве” вбереться пробкою, і вона просто розбухне.
Укладання потрібно вести максимально точно і швидко, особливо при використанні клеїв, що швидко висихають. Крім того, розкладка панелей повинна йти не від краю стіни, а її центру. Тому знадобиться попередня розмітка. На фінішному етапі корок покривається лаком. Він забезпечує водо- та зносостійкість. Кількість шарів лаку або воску залежить від типу панелі, а точніше наявності заводського захисного нанесення.
Вартість
Це останній критерій, який досить часто може бути основним. Справа в тому, що це досить дороге задоволення, особливо, якщо врахувати необхідність придбання не тільки панелей, а й клею, лаку, супутніх матеріалів з монтажу та догляду. Аналізуючи цінові пропозиції магазинів, які знаходяться у відкритому доступі, можна прояснити, що і за що можна купити:
-
Листова пробкова панель товщиною 3 мм – від 498 до 1340 грн/м. кв.;
-
Панель типу “кора” товщиною 15-30 мм -; 1000…2200 грн/шт;
-
Лак корковий/паркетний – 600…2200 грн/шт;
-
Клей контактний – від 120 до 1000 грн/шт.
Відносно останніх двох позицій слід враховувати витрати матеріалу. Тобто, при великих площах і клею, і лаку може знадобитися більше однієї ємності. Але загалом, якщо зіставити експлуатаційний і декоративний ефект, це не такі вже й колосальні вкладення. Особливо враховуючи, що натомість отримуємо довговічне, практичне та екологічно чисте оздоблювальне покриття.